Ziar Baricada
Baricada - Twitter
Baricada - Facebook
Baricada - Yahoo Messenger
CHAT - Baricada TV
 
Duminica, 09 August, 2020
Baricada TV
Ziarul Baricada
Baricada FM
DETALII STIRE:

"Das ist Kinofest", la Cinemateca Eforie

Categorie stire Cultura | Autor stire Alecu | Data publicare Marti, 04 Iunie, 2013 | Nr. accesari stire 670 ori | Comentarii stire 0 comentarii


De vineri, 7 Iunie, şi până duminică, 9 Iunie, de la ora 19.00, Sala Eforie (Jean Georgescu) a Cinematecii Române (Str. Eforie nr. 2) găzduieşte evenimentul Das ist Kinofest: „Proiecţii de scurtmetraje digitale din noul val german”. În cadrul acestui eveniment, Goethe-Institut Bucureşti şi Kinofest, cu sprijinul Arhivei Naţionale de Filme – Cinemateca Română, îi prezintă pe cei mai noi creatori de scurtmetraje din spaţiul german.

Filme de animaţie (2D, 3D, Hybrid, Machinima etc.) şi de ficţiune, microfilme şi videoclipuri, filme experimetale şi de alte genuri vor fi proiectate pe 7, 8 şi 9 iunie, începând cu ora 19:00, la Cinemateca Eforie. Fiecare program durează aproximativ două ore. Toate filmele sunt subtitrate în limba engleză. Tariful unic de intrare pentru fiecare seară este de 5 lei.

Evenimentul este organizat de Goethe-Institut Bucureşti şi Festivalul Internaţional de Film Digital Kinofest, cu sprijinul Arhivei Naţionale de Filme – Cinemateca Română. Partenerii media ai evenimentului: CineMagia, Şapte Seri, CinemaRx, VinSiEu, B365, Modernism, BeWhere, CineFan, Port.ro, Revista Accente, România Pozitivă, OnlineGallery.ro.

Programul filmelor:

Programul 1 – vineri, 7 Iunie, ora 19:00:

1. DER PRAZISE PETER, Martin Schmidt (5'35'')

2. JANEK, Piotr J. Lewandowski (15')

3. ANGELINHO, Maryna Schipak (4'28'')

4. TUR AUFS DACH, Giorgi Abashishvili (2'21'')

5. ENGEL ZU FUB, Jakob Schuh & Saschka Unseld (6'27'')

6. POST, Matthias Bruhn & Christian Asmussen (13'20'')

7. NOT WORTH A BULLET, Markus F Adrian (23'37'')

8. SPIN, Max Hattler (3'55'')

9. THE WHITE RIDER, Francisco M Poveda (4'20'')

10. 1000 GRAMS, Tom Bewilogua (15')

11. MEE, Letty Felgendreher (4'40'')

12. HOW YOUR MONEY WORKS, Musclebeaver (3'52'')

13. LIEBESLIEDCHEN, Lena Geller (7'30'')

14. BANKENKRISE, Till Penzek (1'55'')

15. TRIOON, Karl Kliem (3'28'')

Programul 2 – sâmbătă, 8 Iunie, ora 19:00:

1. L'UN DE LUNE, Helene Tragesser & Florian Grolig (7')

2. WHEN THE HURLYBURLY’S DONE, Hanna Maria Heidrich & Alex Eslam (16'16'')

3. KEINE ANGST VORM ATOM, Till Penzek (2')

4. ANHALTER, Daniel Hopfner (13')

5. LICHTSPUREN, Claire Walka (14'37'')

6. SCORE, Maria Kalcheva (3'10'')

7. THE ANIMATOR’S WAY OF SURVIVING THE CRISIS, Markus Werde (5')

8. LUCA’S EVANGELIUM, Johann Sachs (20'18'')

9. MS. FOUND IN A BOTTLE, Florian Grolig & Federico Martin (9'18'')

10. AUDERSARLIG, Dennis Stein Schomburg (4'29'')

11. DAS HAUS, David Buob (6'31'')

12. SCHAFMATT, Albert Radl (3'36'')

13. EMERGENCE, Susi Sie (2'2'')

Programul 3 – duminică, 9 Iunie, ora 19:00:

1. PRINTZ RATTE, Albert Radl (14'30'')

2. GROOM LAKE BASE, Magnus Goebel (16')

3. 366 TAGE, Johannes Schiehsl (12'12'')

4. DER BESUCH, Conrad Tambour (8'30'')

5. MAGUS MAXIMUS, Emanuel Strixner (7')

6. KRADDY ANDROID PORN, Musclebeaver (4'39'')

7. LEBENSADER, Angela Steffen (6')

8. DOT – The book as a video, Jorg Petri (4'30'')

9. DEAR MISS MISTRESS, Claire Walka (4'20'')

10. MAKE IT RAIN, Bruce Stirling & John Knox (5'01'')

11. CHRYSALIS, Aubrey Millen (4'32'')

12. INFERNALE NONNEN, Roland Petrizza (2'30'')

13. MOBILE, Verena Fels (6'25'')



share - facebook    share - twitter
Nu sunt comentarii.
EUROSILVER ARAD
Arhiva Video - Baricada TV
Program Baricada TV
  ORA PROGRAM - DUMINICA
  05:00 Baricadaţi în voie bună
  06:00 La graniţele cunoaşterii
  07:00 Desene animate
ACUMA LA TV 09:00 Pâine şi Circ
  10:00 Magic Summer
  12:00 Baricadaţi în voie bună
  13:00 Magie pe Baricadă
  14:00 Vitralii
  15:30 La graniţele cunoaşterii
  16:30 Retro Zone
  18:30 Vinovaţii fără vină
  19:30 Ţinta noastră: Sănătatea
  20:30 Film artistic
  22:30 Film documentar
  23:30 Film artistic
  01:30 Magic Summer
  03:30 Film artistic
COZACONE
HOROSCOP
Berbec Taur Gemeni Rac
Leu Fecioara Balanta Scorpion
Sagetator Capricorn Varsator Pesti
Înţeleptarea României
Înţeleptarea României
Ghilea Show
Ghilea Show
PARTENERI
ARQ.RO - Stiri, Arad, Politica, Sport, Timp Liber ...
AMOSNEWS - Agentie independenta de presa