Ziar Baricada
Baricada - Twitter
Baricada - Facebook
Baricada - Yahoo Messenger
CHAT - Baricada TV
 
Vineri, 18 Octombrie, 2019
Baricada TV
Ziarul Baricada
Baricada FM
DETALII STIRE:

A fost dezvăluit trenul care va circula cu 500 km pe oră! (VIDEO)

Categorie stire INCENDIAR | Autor stire Lit | Data publicare Marti, 27 Noiembrie, 2012 | Nr. accesari stire 1394 ori | Comentarii stire 0 comentarii

A fost dezvăluit trenul care va circula cu 500 km pe oră! (VIDEO)


Compania Central Japan Railway Co. (JR Tokai) a dezvăluit cel mai nou model de tren, prototipul Series L0, care va purta pasageri pe una dintre cele mai aglomerate rute din Japonia la viteze de 500 de km/h.


Noul prototip urmează să fie folosit începând cu 2027 pe ruta Tokyo - Nagoya, urmând ca în 2045 să ajungă până în Osaka, în cadrul liniei JR Chuo Shinkansen. În acest moment, această rută este deservită de trenuri de înaltă viteză, shinkansen, care ating viteze mai mici, de doar 270 kilometri pe oră.


Spre deosebire de modele vechi de trenuri de înaltă viteză, prototipurile din Seria L0 sunt trenuri care folosesc levitaţia magnetică (maglev), ceea ce elimină fricţiunea şi permite atingerea unor viteze mult mai mari.


Noul tren este dotat cu o locomotivă proiectată pentru a reduce frecarea cu aerul şi cu un „nas” alungit care va reduce zgomotul atunci când va intra într-un tunel. Trenul va fi compus în total 14 vagoane. Capacitatea vagoanelor va fi de 68 de pasageri, cu excepţia ultimului vagon, în care vor putea călători doar 24 de pasageri.


Pentru că viteza maximă a trenului va fi de 500 de km pe oră, pasagerii vor ajunge călători din Tokyo (Shinagawa Station) la Nagoya în doar 40 de minute, iar până la Osaka o călătorie va dura o oră şi şapte minute. În acest moment, trenurile au nevoie de două ori mai mult timp – 2 ore şi 25 de minute – pentru a parcurge distanţa dintre Tokyo şi Osaka (515,4 kilometri).


Trenul va circula prin tuneluri pentru aproximativ 60% din totalul distanţei parcurse, în zonele urbane acestea urmând să fie construite la 40 de metri sub pământ.

 



share - facebook    share - twitter
Nu sunt comentarii.
EUROSILVER ARAD
Arhiva Video - Baricada TV
Program Baricada TV
  ORA PROGRAM - VINERI
  05:00 Documentar
  06:00 Sufulcă-ţi zilele
  06:30 Naşul
  09:00 Ghilea show
  10:00 Quantika
  11:00 Conferinţa de presă
  12:00 Ghilea Show
  13:00 Magie pe Baricadă
  13:30 Timpul - artă şi ştiinţă
  14:00 Deşteptarea României
  16:00 Mapamond românesc
ACUMA LA TV 17:00 Comunitatea mea
  17:30 Ţinta noastră: Sănătatea cu Minodora Hrimiuc şi Daniel Ţinte
  18:30 Pe Baricadă cu Dorel Zăvoianu
  19:30 Vitralii cu Eugen Marinoff
  21:00 Ghilea Show
  22:00 Baricadaţi în voie bună
  23:30 Retro Zone
  01:30 Ţinta noastră: Sănătatea
  02:30 Pe Baricadă
  03:30 Vitralii
  05:00 La graniţele cunoaşterii
COZACONE
HOROSCOP
Berbec Taur Gemeni Rac
Leu Fecioara Balanta Scorpion
Sagetator Capricorn Varsator Pesti
Înţeleptarea României
Înţeleptarea României
Ghilea Show
Ghilea Show
PARTENERI
ARQ.RO - Stiri, Arad, Politica, Sport, Timp Liber ...
AMOSNEWS - Agentie independenta de presa