Ziarul Baricada
Baricada FM
DETALII STIRE:

Real Madrid se distanţează faţă de rivalii de la Barcelona

Categorie stire Sport | Autor stire Alecu | Data publicare Marti, 10 Ianuarie, 2012 | Nr. accesari stire 3961 ori | Comentarii stire 0 comentarii

Echipa de fotbal Real Madrid a luat o optiune serioasa in vederea castigarii titlului de campioana in Spania dupa ce in urma ultimei etape din La Liga aceasta s-a distantat la nu mai putin de cinci puncte in fata rivalilor catalani de la FC Barcelona.

Madrilenii s-au impus la scor sambata in fata echipei care se afla momentan pe locul 15 in clasamentul primei ligi spaniole de fotbal, respectiv Granada. Elevii lui Mourinho le-au oferit din nou spectatorilor o seara de vis, scorul final fiind de 5-1 pentru gazde. Benzema a deschis scorul pentru Real in minutul 19, urmand ca oaspetii sa egaleze peste doar trei minute prin veteranul Mikel Rico. Trupa de pe Bernabeu s-a dezlantuit incepand cu finalul primei reprize, atunci cand Sergio Ramos si-a readus echipa in avantaj. In cea de-a doua repriza Benzema a reusit dubla, celelalte doua goluri fiind marcate de catre Gonzalo Higuain si Cristiano Ronaldo.

Rivalii madrilenilor, FC Barcelona, si-au disputat duminica pe stadionul Cornella-El Prat derby-ul local impotriva lui Espanyol, partida ce s-a incheiat doar cu o remiza, scor 1-1. Echipa blaugrana a deschis destul de repede scorul, inca din minutul 16, marcatorul golului de 1-0 fiind fostul jucator a lui Arsenal Londra, Cesc Fabregas. Pe finalul meciului, atunci cand soarta intalnirii parea sa fie in favoarea lui FC Barcelona gazdele acestei intalniri au reusit sa marcheze golul egalizator, mai exact in minutul 86, prin mijlocasul in varsta de doar 20 de ani, Alvaro. Partida a fost una incinsa, gazdele de la Espanyol primind nu mai putin de sapte cartonase galbene, la oaspeti fiind sanctionat doar Leo Messi.

In  urma acestei etape Real Madrid ocupa prima pozitia a clasamentului cu nu mai putin de 43 de puncte acumulate in 17 etape. FC Barcelona ramane pe pozitia secunda insa la o distanta de cinci puncte in spatele echipei lui Mourinho, iar pe ultima treapta a podiumului se claseaza Valencia, la noua puncte distanta fata de lider.