Ziarul Baricada
Baricada FM
DETALII STIRE:

Liga Campionilor: CFR Cluj - Galatasaray Istanbul 1-3

Categorie stire Sport | Autor stire Lit | Data publicare Joi, 08 Noiembrie, 2012 | Nr. accesari stire 788 ori | Comentarii stire 0 comentarii

CFR 1907 Cluj-Napoca a fost învinsă de formaţia turcă Galatasaray Istanbul cu scorul de 3-1 (1-0), miercuri seara, pe stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, într-un meci din Grupa H a Ligii Campionilor la fotbal.

Burak Yilmaz (18, 61, 74) a marcat toate golurile oaspeţilor, reuşite de onoare a ardelenilor fiind semnată de Modou Sougou (53).

CFR Cluj, la primul meci al antrenorului Paulo Sergio în Liga Campionilor, a făcut un joc modest, toate erorile sale fiind sancţionate de Galatasaray, care s-a dovedit mai bună, mai pragmatică.

CFR a început destul de bine meciul şi a avut o ocazie mare de gol în chiar minutul 4, când Kapetanos a scăpat spre poartă şi a trimis pe lângă Muslera ieşit în întâmpinare, dar şi pe lângă ţintă.

Galata a preluat controlul jocului şi a presat CFR în propria jumătate, prima ocazie de gol venind în min. 7, când Çolak a tras pe lângă poartă, dar s-a dictat ofsaid la această fază. Dominarea accentuată a oaspeţilor s-a materializat în minutul 18, când Hamit a centrat în careu, iar Burak Yilmaz a trimis cu capul la vinclu, de lângă Piccolo.

Sougou a irosit o şansă bună de gol în min. 25, când a tras în plasa laterală din poziţie bună.

CFR, care l-a pierdut pe Sepsi după o jumătate de oră (accidentat), a evoluat destul de modest, cu trei mijlocaşi defensivi (Luis Alberto, Godemeche, Mureşan), limitându-se la încercări de contre, stopate în mare măsură de apărarea lui Fatih Terim.

De menţionat că Eboue a comis henţ în careu în prelungirile primei reprize (45+2), dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Galatasaray a încheiat prima parte a meciului cu o posesie a mingii de 65 de procente, dar sterilă, nesusţinută de situaţii de gol.

Campioana României a schimbat tactica după pauză şi a ieşit mai mult la joc, iar ocaziile nu au întârziat să apară, prima fiind ratată de croatul Bjelanovic (47), intrat în locul lui Godemeche. CFR a reuşit egalarea în min. 53, când Bjelanovic a recuperat o minge, Bastos l-a găsit excelent pe Sougou în careu, iar acesta l-a învins pe Muslera.

Deşi jocul se echilibrase, defensiva clujenilor a gafat nepermis în min. 61, când Hamit a centrare în faţa porţii, iar Burak Yilmaz a reluat în plasă şi a adus echipa ''Cim bom'' în avantaj.

CFR a acuzat şocul şi Galata a fost aproape de un nou gol, după o greşeală a lui Mureşan, dar portarul Felgueiras a apărat în situaţie de unu la unu cu Burak Yilmaz (70). CFR a arătat ca o echipă ruptă, în degringoladă, iar Galatasaray a dat o nouă lovitură pe contraatac, prin acelaşi Burak Yilmaz (74), care a completat tripleta.

În final (90+1), Sougou afost aproape de a mai marca o dată pentru CFR Cluj, dar nu a ajuns mingea.

CFR va juca următorul meci tot pe teren propriu, pe 20 noiembrie, cu Sporting Braga, meci decisiv pentru viitorul european al echipei în acest sezon.