Ziarul Baricada
Baricada FM
DETALII STIRE:

Univ Goldiş ICIM Arad a devenit campioana României!!!

Categorie stire Sport | Autor stire Ady | Data publicare Marti, 14 Mai, 2013 | Nr. accesari stire 550 ori | Comentarii stire 0 comentarii

Meciul decisiv al finalei Ligii Naţionale de baschet feminin începea de la scorul general de 2-2, şi se juca la Târgovişte. Ba nu! Meciul începea de la un neverosimil 18-0 pentru gazde, rezultat înregistrat în minutul 5!!! Fetele CSM-ului zburdau efectiv pe teren. Dan Moraru a cerut 2 timpi de odihnă în interval scurt, dar tot degeaba. 27-14 după primele 10 minute şi se părea ca Târgoviştea nu mai poate fi oprită. A fost doar o iluzie. Givens, Risper şi Wirth aveau să sune adunarea. La jumătatea confruntării scorul se strânge, 40-33. Şi vine pauza. Arădencele încarcă bateriile şi încep să marcheze la foc automat. LaPlante se trezeşte şi ea, Brosovszky înscrie când trebuie, iar Bartee, Mjlovanovjc şi Crăciun contribuie la efortul colectiv al ICIM-ului. Gazdele se sufocă, ratează din toate poziţiiile, şi arădencele, mult mai cerebrale, au avantaj înaintea ultimului sfert, 56-58. Se păstrează echilibruil până în minutul 34 (66-66).

Tensiunea frige rău, mai ales pe gazde, şi arădencele se duc la 70-75. Finalul este gestionat perfect, şi Univ Goldiş ICIM câştigă al 9-lea titlu naţional, la Târgovişte, pe un teren minat. A fost: CSM Târgovişte - Univ Goldiş ICIM 82-85. Au jucat la arădence: Givens 27 puncte,  Risper 24 (1×3), Wirth 18 (3×3), La Plante 10, Brosovszky 4 (1×3), Crăciun 2, Bartee, Milovanovic, pe bancă mai aflându-se Mercea şi Moraru. Toate jucătoarele amintite merită apreciate pentru ce au realizat în acest sezon, plus antrenorul Dan Moraru şi preşedintele Marcel Urban. În sezonul 2012-2013, cel mai performant club al Aradului a obţinut titlul naţional, a cucerit Cupa Europei Centrale şi a terminat pe locul 3 în Cupa României. Iar aceste rezultate trebuie să facă Aradul să se încline în faţa unor eroi ai sportului.